Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na co nejčastěji v České republice umíráme?

23. 07. 2017 9:00:00
Aktuální statistiku přinesl časopis Zázraky medicíny. Až 98% hlavních příčin úmrtí zařadil do pouhých šesti kategorií. Nevytváříme si podmínky pro zbytečná úmrtí svým životním stylem a zaužívanými představami my sami?

Průměrná délka života u mužů nyní činí 75,8 roku a u žen 81,4 roku. Patřím tedy věkově do kategorie, která to má již spočítané a měl bych se snažit si těch posledních několik roků užít. Já ale vím, že těm největším „zabijákům“ se dá vlastním přičiněním předejít a vede mě to k tomu, abych i v tomto směru byl aktivní a nenechával si vše jen pro sebe.

Na prodloužení života má částečně zásluhu moderní medicína (zvláště obrovské úspěchy ve snížení kojenecké úmrtnosti i účinná první pomoc). Profesorka Strunecká vidí hlavní důvod v tom, že současná generace důchodců prožila velkou část svého života v tvrdých podmínkách (válka a poválečné období), kdy byl nedostatek potravin a lidé neměli přístup k potravinám průmyslově vyráběným. Byl i nedostatek masa. Lidé k penězům ještě po válce potřebovali přídělové lístky, aby každý alespoň kousek masa, trochu cukru i mouky si mohl dopřát. Lidé se především živili z vlastních zdrojů. A tato „bída“ nám umožnila jíst zdravě a prodloužit si život.

Nyní při konzumaci průmyslových produktů, uměle dozrávaného ovoce, při extenzivním zemědělství postaveném na průmyslových hnojivech a chemické ochraně rostlin, dochází již k opačnému jevu. Život se začíná zkracovat. První to podchytily studie v Kanadě. Je tedy na čase podívat se na co nejčastěji můžeme umřít a co se s tím dá dělat, aby to tak nebylo.

  1. místo, 50% všech úmrtí, patří nemocem oběhové soustavy. Časopis uvádí, že k nejčastějším příčinám srdečního selhání patří ischemická choroba srdeční, chlopenní vady a kardiomyopatie, tedy poškození srdečního svalu. Mozek čelí ohrožení už při zástavě trvající déle než pět minut. K akutnímu selhání u něj dochází v důsledku cévních mozkových příhod, například mozkového infarktu či mrtvice.
  2. místo, 25% všech úmrtí, představují nádorová onemocnění. Nejčastěji se objevuje v částech těla, kde se buňky nejvíce množí (dýchací či trávicí soustava), dále v tkáních, kde jsou buňky nejvíce stimulovány hormony (prsa, prostata, vaječníky).
  3. místo, 6% všech úmrtí, obsadily nemoci dýchací soustavy. Akutní respirační selhání se projeví výrazným poškozením plic, nastává například v důsledku zápalů plic či otoků nebo zánětlivých otoků. Dochází při tom k nedostatečnému okysličování tkání a nestabilitě krevního oběhu. Následuje útlum centrálního nervového systému, v nejtěžších případech selhávají další orgány a pacient umírá.
  4. místo, 4% všech úmrtí, patří nemocem trávicí soustavy. Jako nejčastější příčinu úmrtí v této skupině označil časopis selhání jater.
  5. místo, 4% všech úmrtí, patří nemocem endokrinním. V této kategorii je nejčastější příčinou úmrtí cukrovka.
  6. místo, ale 5% všech úmrtí, obsadily nehody i sebevraždy. Patří sem oběti dopravních nehod, utonutí, pády, otravy a případy, kdy příčinu smrti se nepodařilo zjistit.

Kdybychom se opravdu o sebe starali, tedy věnovali se prevenci svého zdraví, pak kardiovaskulární onemocnění by nemohlo figurovat na první příčce a nádorová onemocnění by neměla svou vlastní kategorii.

Dosáhnout toho, aby se přestalo dovážet nezralé ovoce i některá zelenina, aby se přestala užívat umělá hnojiva a chemická ochrana rostlin, aby, když už musíme maso jíst, byla zvířata volně ustájena a nežila ve stresu, nebyla očkována a krmena hormonálními přípravky a antibiotiky.... se nám nemůže podařit.

Ale ten, kdo se chce zdravě stravovat, nemusí nakupovat škodlivé potraviny v supermarketech a stravovat se v rychlém občerstvení. Začínají se objevovat i jiné možnosti. A pokud nekvalitní potraviny nikdo nebude kupovat, tak takové z trhu zmizí.

Budeme-li dbát i na fyzický pohyb a duševní hygienu, máme napůl vyhráno.

A o tom, jak předcházet problémům nemocí oběhové soustavy i nádorových onemocnění jsem již něco naznačil ve svých článcích a budu se tomu i nadále věnovat. Jsme svobodní lidé a sami rozhodujeme o svém zdraví.

Naše tělo, které nám bylo dáno, nám nikdo za tohoto života nevymění. Starejme se o něj s láskou a věnujme mu čas i péči. Odmění se nám tím, že nám bude dlouho a dobře sloužit a dopřeje nám prožít ještě mnoho nádherných chvil na tomto světě.

Autor: Vladimír Koliandr | neděle 23.7.2017 9:00 | karma článku: 17.31 | přečteno: 547x

Další články blogera

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, jak se profesor Neumyvakin začal „umývat“ i zevnitř

Tento pán onemocněl arteriosklerózou provázenou problémy se srdcem a mozkem, hypertenzí, arytmií a zvýšenou tepovou frekvencí. A když se jeho vyléčení nedařilo, přišel na velice jednoduchý způsob, jímž se vyléčil sám.

14.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 516 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Četli jste knihu „Nežádoucí účinek: Smrt“?

Je již vyprodaná. Její autor, John Virapen, bývalý ředitel velké farmaceutické firmy, neunesl tíhu svědomí a přiznává, že jako ředitel se na korupci osobně podílel.

8.10.2017 v 13:38 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 499 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Proč administrace blogu může odstranit článek z hlavní stránky?

V tomto mají administrátoři těžkou úlohu – posoudit, zda informace v článku jsou pravdivé. Požadují odkazy na zdroje a autority. To je v pořádku, jenže jak ověří, že zdroj či autorita jsou nositelé pravdivých informací?

8.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 449 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Paralelní medicína - hit zdravotnictví budoucnosti. Pomůže zabránit zadlužování státu?

Je to o tom, co je paralelní medicína a jak souvisí s ekonomikou státu. Je v ní obrovská síla, kterou bychom neměli promrhat !

1.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 257 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Book Depository: výhodná možnost koupě knih ze zahraničí

Book Depository (previously The Book Depository) is a UK-based online book seller with a large catalogue offered with free shipping to over 160 countries. The store was founded by a former Amazon.com employee.

15.10.2017 v 15:17 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 85 |

Karel Sýkora

Dokonalá symetrie všech 39 knih Starého zákona

Starý zákon je delší a starší část Bible. Jedná se původně o sbírku posvátných židovských knih, kterou přejalo z židovství vzniklé křesťanství.

15.10.2017 v 9:08 | Karma článku: 7.22 | Přečteno: 123 |

Petr Gabriel

Kyjevská Rus, kam se to řítí a kdo ji ubližuje.

Bývala centrem spokojených lidí, které nikdo neohrožoval kvůli velké vzdálenosti a asi dosud nezaplněnosti okolních prostorů. Divoké národy z východu zadržovali krajani dosud nedostatečně semknuté kolem vládce, který by je usměrni

15.10.2017 v 0:17 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 411 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, jak se profesor Neumyvakin začal „umývat“ i zevnitř

Tento pán onemocněl arteriosklerózou provázenou problémy se srdcem a mozkem, hypertenzí, arytmií a zvýšenou tepovou frekvencí. A když se jeho vyléčení nedařilo, přišel na velice jednoduchý způsob, jímž se vyléčil sám.

14.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 516 | Diskuse

Karel Sýkora

Výzva ČBK k nadcházejícím volbám do PS Parlamentu ČR

Lidé dobré vůle, sestry a bratři v Kristu našem Pánu, obracíme se na Vás v době blížících se parlamentních voleb.

14.10.2017 v 8:01 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 251 |
Počet článků 71 Celková karma 15.90 Průměrná čtenost 737

 

V ČEM VIDÍM SVŮJ ÚKOL
NA TÉTO PLANETĚ?

V poslání „nakazit“ každého, s kým přijdu do kontaktu vědomím, že jsme tím nejúžasnějším, co se na této planetě nachází. Že máme v sobě obrovskou sílu udržovat svou materiální i duchovní podstatu naprosto zdravou, výkonnou a  šťastnou. Že pro toho, kdo to o sobě ví a podle toho koná, neexistují nemoci, zdravotní problémy snadno překonává a zaměřuje se na to, co jej duševně i fyzicky obohacuje, činí šťastným a vyzařujícím do svého okolí pozitivní energii – lásku!     

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.