Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je zdraví prospěšné být vegetariánem?

3. 09. 2017 9:00:00
Naše strava je lékem i jedem. Záleží na tom co a kdy konzumujeme. Věděl to i nejznámější lékař starověku Hippokratés když napsal: „Nechť tvá strava je tvým lékem, a ne tvůj lék tvoji stravou“.

Přesto, že od přírody nejsme vybaveni na požívání masa, tisícileté zvyklosti z nás činí všežravce. Není to dávno, co lidé na každého, kdo odmítal jíst maso, pohlíželi jako na někoho divného, kdo si poškozuje zdraví. Nebyly známy ještě studie o škodlivosti masa pro lidský organismus. Vegetariány se lidé stávali především z etických a ekologických důvodů.

Ctili právo na život každého živého tvora a vadilo jim zlé zacházení se zvířaty a jejich utrpení na jatkách. A také negativní vliv velkochovů zvířat na ekologii (vyprodukují více skleníkových plynů než automobily, spotřebují o proti rostlinné výrobě obrovské množství vody – na 1 kg hovězího masa 16 000 litrů, zatím co na 1 kg brambor jen 16 litrů, 61% obilovin, které by mohlo nasytit až tři miliardy lidí, je krmivem pro zvířata ...).

Sám jsem se stal vegetariánem až když jsem si uvědomil škodlivost masa pro lidský organismus. A to nejen z důvodů nevhodného složení masa pro naši stravu, ale i pro přenos stresových hormonů do lidského organismu. A i z tohoto důvodu v dnešní době vegetariánů hojně přibývá.

Správně vyvážený vegetariánský jídelníček pozitivně ovlivňuje vysoký krevní tlak, snižuje riziko cévní mozkové příhody, infarktů, nádorových onemocnění, napomáhá řešit zácpu, migrény, bolesti kloubů i další choroby.

Nikdy nevznikla vědecká práce, která by považovala vegetariánství za nezdravé. Přesto ještě i nyní někteří méně informovaní lidé tvrdí, že vegetariáni mají nedostatek bílkovin (prý chybí ty živočišné).

Pravdou je, že pro nahrazování masa neexistuje žádný nutriční důvod, ale psychologický a estetický se najde (těm, kteří začínají, chybí maso na talíři – ale to jde o překonávání návyku, nikoli o deficit). A tak se vyrábí bezmasé napodobeniny masných výrobků.

Všechny živiny (především plnohodnotné bílkoviny) jsou v dostatečné míře zastoupeny v rostlinné stravě a energetických polích, z nichž jsme je schopni čerpat.. A co doporučuje člen odborného grémia České společnosti pro výživu a vegetariánství pan Jaroslav Škvařil, organizátor kurzů zdravé výživy?

1.Jako hlavní potraviny ve výživě dospělých a dětí používejte obiloviny s využitím všech složek zrna (má poznámka: u pšenice pozor na způsob zpracování a na lepek, genetickou úpravou stoupl ze 7% na 30%!), luštěniny, olejnatá semena, ovoce a zeleninu.

2. Konzumaci živočišných potravin omezte na bezpečné množství.

3. Omezte příjem potravin s vyšším obsahem soli

4.Vyhýbejte se konzumaci ztužených tuků

5. Omezte spotřebu trvanlivých potravin (zpravidla obsahují mnoho aditivních látek) a rafinovaných potravin (potraviny jsou při výrobě zbaveny některých vitaminů, minerálních látek a jiných biologicky aktivních látek jako bílý cukr, bílá mouka, oleje a tuky).

6. Jako základ pitného režimu používejte nápoje s nízkokalorickou hodnotou a slabou mineralizací. (Vhodné nápoje: pramenitá či kvalitní vodovodní voda, nevhodné nápoje: slazené nápoje, mléko, minerální vody s vysokou mineralizací.)

7. Vyhýbejte se konzumaci alkoholických nápojů. Pokud pijete alkohol, pak denní maximum je asi 20 ml. alkoholu, tedy jedno pivo nebo 2 dl. vína a u žen doporučuje polovinu.

Dále doporučuje příjem energie podřídit individuální potřebě, věnovat pozornost kvalitě potravin a počet jídel během dne i poměr jednotlivých druhů potravin také přizpůsobit individuální potřebě.

A MUDr. Jan Vojáček je stručnější: říká „Vyhýbejte se všem průmyslově vyráběným potravinám, zvláště prodávaným v supermarketech. Já nejvíce nakupuji na tržištích a od známých farmářů“.

K samotnému stravování by toho šlo napsat opravdu hodně. Zvláště, když v době blahobytu – a já tvrdím (byť jsem kritický), že žijeme v blahobytu – naše strava má horší nutriční hodnoty, než chudá strava, kterou jsme měli bezprostředně po válce.

Způsob stravování a potřeba pravidelné konzumace léků (které navíc zpravidla nic neléčí) vedou k tomu, že čím více utrácíme za potraviny a léky, tím je náš zdravotní stav horší!

Správně uplatňované vegetariánství je jednou z cest ke zdraví a vyššímu věku, ale není pro každého. Při jídle není důležité jen to, co jíme, ale také, jak nám to chutná – tedy emoce, která je pro zdraví stejně důležitá.

A tak, pokud už maso musíme jíst, dbejme na kvalitu a chápejme jej jako sváteční jídlo. Tedy 1x týdně, jak to bývalo za mého mládí. To ještě organismus zvládne škodliviny vyloučit a nemusí to znamenat v budoucnu zdravotní problém.

Každopádně, pokud si dokážete maso odepřít a neutrpíte tím psychickou újmu, doporučuji - v zájmu zdraví - se vegetariánem stát. A že tím pomůžete ochraně zvířat a životnímu prostředí je bonus navíc.

Autor: Vladimír Koliandr | neděle 3.9.2017 9:00 | karma článku: 13.32 | přečteno: 632x

Další články blogera

Vladimír Koliandr

Chcete probudit přirozené léčení ve vlastním nitru?

Tímto článkem dávám svým čtenářům obrovský dar. Nenechte si ujít příležitost naučit se léčit se sami! Při praktické realizaci můžete vidět či cítit i malou změnu ihned!

23.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 519 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, co se děje na naší planetě – část 2 – aktuální stav

Pokračování pohádky (která pro vědomého je realitou). Každý, podle míry svého chápání fungování světa, zde něco může nalézt. Ten materialisticky přesvědčený třeba pohádku, která dobře končí.

18.9.2017 v 10:10 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 263 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, co se děje na naší planetě – část 1 - z historie

Navazuji na pohádky, jež jsem zveřejnil 20. a 21. 12. 2016. Žijeme na úžasné planetě. Je perlou Sluneční soustavy a tak již po miliony let je o ni inteligentními civilizacemi vesmíru obrovský zájem a vedly se i vedou o ní boje.

18.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 256 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Proč jsou u MUDr. Hnízdila nezvykle dlouhé objednací termíny?

MUDr. Jan Hnízdil je bývalý skeptik, člen klubu SYSIFOS a kritik alternativní medicíny. A právě kvůli nutnosti posuzovat alternativní metody léčení, byl nucen se na tyto metody – a jejich výsledky - podívat hlouběji.

16.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Tomáš Hlaváč

Britové Asking Alexandria zažehávají oheň

Po dlouhém čekání Asking Alexandria vydala svůj singl Into The Fire. Po několika týdnech, kdy sociální sítě kapely plnili fotky s tajemným hashtagem Into The Fire, do světa vlétl song, který se stává pilotním singlem k novému albu

23.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 109 | Diskuse

Karel Sýkora

Evangelizace – vypůjčeno od katolíků

Kodex kanonického práva (Codex Iuris Canonici, zkratka CIC) je soubor vnitřních právních předpisů a norem (kanonického práva) římskokatolické církve, závazný pro všechny římské katolíky.

23.9.2017 v 11:36 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 85 |

Vladimír Koliandr

Chcete probudit přirozené léčení ve vlastním nitru?

Tímto článkem dávám svým čtenářům obrovský dar. Nenechte si ujít příležitost naučit se léčit se sami! Při praktické realizaci můžete vidět či cítit i malou změnu ihned!

23.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 519 | Diskuse

Karel Sýkora

Fatboy Slim – Weapon Of Choice

Fatboy Slim také známý jako Norman Cook je britský hudebník žánru taneční hudby. Spolu s interprety The Prodigy a The Chemical Brothers patří k průkopníkům žánru, který se nazývá big beat.

23.9.2017 v 8:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 |

Karel Sýkora

Kult hákového kříže – film

Po smrti otce, zastřeleného v černošském ghettu, se Derek stane aktivním stoupencem neonacismu, touží po pomstě. Jeho činy vyvrcholí vraždou dvou černochů, za niž si odsedí tři roky ve vězení. Odtud se vrací jako jiný člověk...

22.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 296 |
Počet článků 64 Celková karma 15.52 Průměrná čtenost 759

www.vladimir-koliandr.cz

V ČEM VIDÍM SVŮJ ÚKOL
NA TÉTO PLANETĚ?

V poslání „nakazit“ každého, s kým přijdu do kontaktu vědomím, že jsme tím nejúžasnějším, co se na této planetě nachází. Že máme v sobě obrovskou sílu udržovat svou materiální i duchovní podstatu naprosto zdravou, výkonnou a  šťastnou. Že pro toho, kdo to o sobě ví a podle toho koná, neexistují nemoci, zdravotní problémy snadno překonává a zaměřuje se na to, co jej duševně i fyzicky obohacuje, činí šťastným a vyzařujícím do svého okolí pozitivní energii – lásku!      Více na:

www.jakseuzdravit.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.