Na co nejčastěji v České republice umíráme?

Aktuální statistiku přinesl časopis Zázraky medicíny. Až 98% hlavních příčin úmrtí zařadil do pouhých šesti kategorií. Nevytváříme si podmínky pro zbytečná úmrtí svým životním stylem a zaužívanými představami my sami?

Průměrná délka života u mužů nyní činí 75,8  roku a u žen 81,4 roku. Patřím tedy věkově do kategorie, která to má již spočítané a měl bych se snažit si těch posledních několik roků užít. Já ale vím, že těm největším „zabijákům“ se dá vlastním přičiněním předejít a vede mě to k tomu, abych i v tomto směru byl aktivní a nenechával si vše jen pro sebe.

Na prodloužení života má částečně zásluhu moderní medicína (zvláště obrovské úspěchy ve snížení kojenecké úmrtnosti i účinná první pomoc). Profesorka Strunecká vidí hlavní důvod v tom, že současná generace důchodců prožila velkou část svého života v tvrdých podmínkách (válka a poválečné období), kdy byl nedostatek potravin a lidé neměli přístup k potravinám průmyslově vyráběným. Byl i nedostatek masa. Lidé k penězům ještě po válce potřebovali přídělové lístky, aby každý alespoň kousek masa, trochu cukru i mouky si mohl dopřát. Lidé se především živili z vlastních zdrojů. A tato „bída“ nám umožnila jíst zdravě a prodloužit si život.

Nyní při konzumaci průmyslových produktů, uměle dozrávaného ovoce, při extenzivním zemědělství postaveném na průmyslových hnojivech a chemické ochraně rostlin, dochází již k opačnému jevu. Život se začíná zkracovat. První to podchytily studie v Kanadě. Je tedy na čase podívat se na co nejčastěji můžeme umřít a co se s tím dá dělat, aby to tak nebylo.

  1. místo,  50% všech úmrtí,  patří nemocem oběhové soustavy. Časopis uvádí, že k nejčastějším příčinám srdečního selhání patří ischemická choroba srdeční, chlopenní vady a kardiomyopatie, tedy poškození srdečního svalu. Mozek čelí ohrožení už při zástavě trvající déle než pět minut. K akutnímu selhání u něj dochází v důsledku cévních mozkových příhod, například mozkového infarktu či mrtvice.
  2. místo, 25% všech úmrtí, představují nádorová onemocnění. Nejčastěji se objevuje v částech těla, kde se buňky nejvíce množí (dýchací či trávicí soustava), dále v tkáních, kde jsou buňky nejvíce stimulovány hormony (prsa, prostata, vaječníky).
  3. místo, 6% všech úmrtí, obsadily nemoci dýchací soustavy. Akutní respirační selhání se projeví  výrazným poškozením plic, nastává například v důsledku zápalů plic či otoků nebo zánětlivých otoků. Dochází při tom k nedostatečnému okysličování tkání a nestabilitě krevního oběhu. Následuje útlum centrálního nervového systému, v nejtěžších případech selhávají další orgány a pacient umírá.
  4. místo,  4% všech úmrtí, patří nemocem trávicí soustavy. Jako nejčastější příčinu úmrtí v této skupině označil časopis selhání jater.
  5. místo, 4% všech úmrtí, patří nemocem endokrinním. V této kategorii je nejčastější příčinou úmrtí cukrovka.
  6. místo, ale 5% všech úmrtí, obsadily nehody i sebevraždy. Patří sem oběti dopravních nehod, utonutí, pády, otravy  a případy, kdy příčinu smrti se nepodařilo zjistit.  

Kdybychom se  opravdu o sebe starali, tedy věnovali se prevenci svého zdraví, pak kardiovaskulární onemocnění by nemohlo figurovat na první příčce a nádorová onemocnění by neměla svou vlastní kategorii.

Dosáhnout toho, aby se přestalo dovážet nezralé ovoce i některá zelenina, aby se přestala užívat umělá hnojiva a chemická ochrana rostlin, aby, když už musíme maso jíst, byla zvířata volně ustájena a nežila ve stresu, nebyla očkována a krmena hormonálními přípravky a antibiotiky…. se nám nemůže podařit. 

Ale ten, kdo se chce zdravě stravovat, nemusí nakupovat škodlivé potraviny v supermarketech a stravovat se v rychlém občerstvení. Začínají se objevovat i jiné možnosti. A pokud nekvalitní potraviny nikdo nebude kupovat, tak takové z trhu zmizí.

Budeme-li dbát i na fyzický pohyb a duševní hygienu, máme napůl vyhráno.

A o tom, jak předcházet problémům nemocí oběhové soustavy i nádorových onemocnění jsem již něco naznačil ve svých článcích a budu se tomu i nadále věnovat. Jsme svobodní lidé a sami rozhodujeme o svém zdraví.

 Naše tělo, které nám bylo dáno, nám nikdo za tohoto života nevymění. Starejme se o něj s láskou a věnujme mu čas i péči. Odmění se nám tím, že nám bude dlouho a dobře sloužit a dopřeje nám prožít ještě mnoho nádherných chvil na tomto světě.

 

 

 

Autor: Vladimír Koliandr | neděle 23.7.2017 9:00 | karma článku: 18,01 | přečteno: 591x
  • Další články autora

Vladimír Koliandr

Vrah z vodovodního kohoutku

17.12.2017 v 9:00 | Karma: 21,56

Vladimír Koliandr

Viděl jsem to zítra

3.12.2017 v 9:00 | Karma: 12,52
  • Počet článků 95
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 901x
 

V ČEM VIDÍM SVŮJ ÚKOL
NA TÉTO PLANETĚ?

V poslání „nakazit“ každého, s kým přijdu do kontaktu vědomím, že jsme tím nejúžasnějším, co se na této planetě nachází. Že máme v sobě obrovskou sílu udržovat svou materiální i duchovní podstatu naprosto zdravou, výkonnou a  šťastnou. Že pro toho, kdo to o sobě ví a podle toho koná, neexistují nemoci, zdravotní problémy snadno překonává a zaměřuje se na to, co jej duševně i fyzicky obohacuje, činí šťastným a vyzařujícím do svého okolí pozitivní energii – lásku!