Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na co nejčastěji v České republice umíráme?

23. 07. 2017 9:00:00
Aktuální statistiku přinesl časopis Zázraky medicíny. Až 98% hlavních příčin úmrtí zařadil do pouhých šesti kategorií. Nevytváříme si podmínky pro zbytečná úmrtí svým životním stylem a zaužívanými představami my sami?

Průměrná délka života u mužů nyní činí 75,8 roku a u žen 81,4 roku. Patřím tedy věkově do kategorie, která to má již spočítané a měl bych se snažit si těch posledních několik roků užít. Já ale vím, že těm největším „zabijákům“ se dá vlastním přičiněním předejít a vede mě to k tomu, abych i v tomto směru byl aktivní a nenechával si vše jen pro sebe.

Na prodloužení života má částečně zásluhu moderní medicína (zvláště obrovské úspěchy ve snížení kojenecké úmrtnosti i účinná první pomoc). Profesorka Strunecká vidí hlavní důvod v tom, že současná generace důchodců prožila velkou část svého života v tvrdých podmínkách (válka a poválečné období), kdy byl nedostatek potravin a lidé neměli přístup k potravinám průmyslově vyráběným. Byl i nedostatek masa. Lidé k penězům ještě po válce potřebovali přídělové lístky, aby každý alespoň kousek masa, trochu cukru i mouky si mohl dopřát. Lidé se především živili z vlastních zdrojů. A tato „bída“ nám umožnila jíst zdravě a prodloužit si život.

Nyní při konzumaci průmyslových produktů, uměle dozrávaného ovoce, při extenzivním zemědělství postaveném na průmyslových hnojivech a chemické ochraně rostlin, dochází již k opačnému jevu. Život se začíná zkracovat. První to podchytily studie v Kanadě. Je tedy na čase podívat se na co nejčastěji můžeme umřít a co se s tím dá dělat, aby to tak nebylo.

  1. místo, 50% všech úmrtí, patří nemocem oběhové soustavy. Časopis uvádí, že k nejčastějším příčinám srdečního selhání patří ischemická choroba srdeční, chlopenní vady a kardiomyopatie, tedy poškození srdečního svalu. Mozek čelí ohrožení už při zástavě trvající déle než pět minut. K akutnímu selhání u něj dochází v důsledku cévních mozkových příhod, například mozkového infarktu či mrtvice.
  2. místo, 25% všech úmrtí, představují nádorová onemocnění. Nejčastěji se objevuje v částech těla, kde se buňky nejvíce množí (dýchací či trávicí soustava), dále v tkáních, kde jsou buňky nejvíce stimulovány hormony (prsa, prostata, vaječníky).
  3. místo, 6% všech úmrtí, obsadily nemoci dýchací soustavy. Akutní respirační selhání se projeví výrazným poškozením plic, nastává například v důsledku zápalů plic či otoků nebo zánětlivých otoků. Dochází při tom k nedostatečnému okysličování tkání a nestabilitě krevního oběhu. Následuje útlum centrálního nervového systému, v nejtěžších případech selhávají další orgány a pacient umírá.
  4. místo, 4% všech úmrtí, patří nemocem trávicí soustavy. Jako nejčastější příčinu úmrtí v této skupině označil časopis selhání jater.
  5. místo, 4% všech úmrtí, patří nemocem endokrinním. V této kategorii je nejčastější příčinou úmrtí cukrovka.
  6. místo, ale 5% všech úmrtí, obsadily nehody i sebevraždy. Patří sem oběti dopravních nehod, utonutí, pády, otravy a případy, kdy příčinu smrti se nepodařilo zjistit.

Kdybychom se opravdu o sebe starali, tedy věnovali se prevenci svého zdraví, pak kardiovaskulární onemocnění by nemohlo figurovat na první příčce a nádorová onemocnění by neměla svou vlastní kategorii.

Dosáhnout toho, aby se přestalo dovážet nezralé ovoce i některá zelenina, aby se přestala užívat umělá hnojiva a chemická ochrana rostlin, aby, když už musíme maso jíst, byla zvířata volně ustájena a nežila ve stresu, nebyla očkována a krmena hormonálními přípravky a antibiotiky.... se nám nemůže podařit.

Ale ten, kdo se chce zdravě stravovat, nemusí nakupovat škodlivé potraviny v supermarketech a stravovat se v rychlém občerstvení. Začínají se objevovat i jiné možnosti. A pokud nekvalitní potraviny nikdo nebude kupovat, tak takové z trhu zmizí.

Budeme-li dbát i na fyzický pohyb a duševní hygienu, máme napůl vyhráno.

A o tom, jak předcházet problémům nemocí oběhové soustavy i nádorových onemocnění jsem již něco naznačil ve svých článcích a budu se tomu i nadále věnovat. Jsme svobodní lidé a sami rozhodujeme o svém zdraví.

Naše tělo, které nám bylo dáno, nám nikdo za tohoto života nevymění. Starejme se o něj s láskou a věnujme mu čas i péči. Odmění se nám tím, že nám bude dlouho a dobře sloužit a dopřeje nám prožít ještě mnoho nádherných chvil na tomto světě.

Autor: Vladimír Koliandr | neděle 23.7.2017 9:00 | karma článku: 17.30 | přečteno: 534x

Další články blogera

Vladimír Koliandr

Naše sebezničení není zažehnáno! Co s tím dělat?

Žijeme v průlomové době. Lidé se probouzí. I chamtivost, která v předminulém století umožnila současnému ideovému proudu ve zdravotnictví zvítězit, začíná mít otevřené odpůrce ve vlastních řadách.

12.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 480 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Proč někteří lidé vidí "císařovy nové šaty" ?

Je mnoho těch, kteří mají mimořádné schopnosti a zážitky. Ale zpravidla se řídí pohádkou „Císařovy nové šaty“ – jdou s většinou slepých.

6.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 566 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Existuje souvislost mezi filosofií a medicínou?

Samozřejmě, že ANO! Filosofické pojetí přírody a člověka jako její integrální součásti má rozhodující význam na chápání nemocí a schopnosti a možnosti jejich vyléčení. A pro dnešní „Dobu jedovou“ to platí dvojnásobně.

5.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Můžete dosáhnout zářícího zdraví i Vy?

Dr. Norman Walker, který se tomuto tématu věnoval celý život, napsal svou poslední knihu ve 113 letech plný síly, optimismu a energie. Žil ve zdraví ještě téměř čtyři roky.

29.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 514 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vladimír Špurek

Čo Je Zapísané V Starom Oblúku

báseň Janka Neriho báseň Janka Neriho báseň Janka Neriho Čo Je Zapísané V Starom Oblúku Čo Je Zapísané V Starom Oblúku Čo Je Zapísané V Starom Oblúku Čo Je Zapísané V Starom Oblúku Čo Je Zapísané V Starom Oblúku Čo Je Zapísané V Sta

17.8.2017 v 15:37 | Karma článku: 2.96 | Přečteno: 108 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Kampak zmizeli rodiče?

Školy dnes úkoluje kdekdo. Teď se přidali také čeští zubaři. Novopečený prezident České stomatologické komory Roman Šmucler chce stomatologickou osvětu po učitelích.

16.8.2017 v 14:55 | Karma článku: 21.94 | Přečteno: 706 | Diskuse

Martin Braun

Despacito - letní rozhlasový armaggeddon

Asi se najde jen sotva někdo, kdo tuhle hrůzu ještě neslyšel. Hraje všude. Kteroukoliv stanici naladíte, ozve se Despacito a to dokonce i na těch rockových.. A jak jsem se doslechl, podobný virus přepadl i Česko.

16.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 617 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby II.

Do Tróje se vracíme v poslední červencový den dávno poté, co svatá Markyta hodila srp do žita. Zato však Janoušková Markyta se ozvala a naplnila mě tak v horkém létě chladivou radostí.

16.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby I.

Letošní ročník dle tematického zaměření sluje Versailles. Koncerty budu řadit za sebou bez dalšího třídění. Půjdou tedy spojitě v čase, avšak látky mnoho, proto chystám dva díly.

15.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 16.81 Průměrná čtenost 778

www.vladimir-koliandr.cz

V ČEM VIDÍM SVŮJ ÚKOL
NA TÉTO PLANETĚ?

V poslání „nakazit“ každého, s kým přijdu do kontaktu vědomím, že jsme tím nejúžasnějším, co se na této planetě nachází. Že máme v sobě obrovskou sílu udržovat svou materiální i duchovní podstatu naprosto zdravou, výkonnou a  šťastnou. Že pro toho, kdo to o sobě ví a podle toho koná, neexistují nemoci, zdravotní problémy snadno překonává a zaměřuje se na to, co jej duševně i fyzicky obohacuje, činí šťastným a vyzařujícím do svého okolí pozitivní energii – lásku!      Více na:

www.jakseuzdravit.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.