Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můžeme se opravdu spolehnout na výsledky výzkumů a statistik ?

3. 06. 2017 9:00:00
Byť řeším výzkumy zabývající se zdravím, pro snadnější pochopení použiji příklad ekonomický z vlastní praxe. Je již promlčený a nikdy se o něm veřejně nevědělo, všichni zúčastnění jsou již v důchodu. Účastníkem byl i Václav Klaus.

Metodologie výzkumu (jakási komplexní metodika) byla také předmětem mého studia na vysoké škole. Proto k výsledkům výzkumů i statistik přistupuji velmi opatrně.

K napsání tohoto článku mě inspiroval pan Krejcha, který mě denně zásoboval dlouhými maily a nabádá mě, abych přestal léčit, že je to škodlivé, opírá se především o práce katolických duchovních a farmaceutických firem, jejichž zájmem je potvrdit nutnost pravidelného užívání jejich preparátů a nepřetržitého rozšiřování tržiště s nemocemi.

Tak tedy odstavec z mé praxe, kdy jsem pracoval na Ministerstvu financí (GŘC) jeden čas jako vedoucí oddělení statistiky zahraničního obchodu. (Studium psychologie se mi zde velmi hodilo.) Výstup jsme předávali všem ekonomickým ministrům, předsedovi vlády a Českému statistickému úřadu k publikování. Nenaplnil se tehdy trend stanovený vládou V. Klause a zahraniční obchod ČR místo růstu klesal. Nebyla to dobrá vizitka ODS. Předložili jsme tedy předsedovi vlády metodiku, kterou jednoduše upravil a z propadu se stal prosperující a úspěšný zahraniční obchod. Jak toho dosáhl? Jednoduše. Nařídil, že se do statistiky nebude počítat jen zboží, které překročí hranice ČR, ale všechno které bylo procleno i na vnitrostátních celnicích. Pokud nebude vyvezeno, o to se starý měsíc následně sníží, ale to už nikdo nesleduje a další aktuální měsíc bude opět úspěšný. To co se nevyvezlo, se odečte až po publikování dobrých výsledků. Není to podvod, je to způsob jak lze pozitivně naladit veřejné mínění i při neúspěchu.

Podobně pracují a farmaceutické firmy. Je mnoho způsobů, jak výsledky výzkumů prezentovat jako úspěšné. Opět z mé praxe: Pro léčbu rakoviny prsu žen po menopauze byl vyvinut místo klasické chemoterapie hormonální přípravek (nechci jej zde jmenovat, abych nevyvolal paniku) . Když jsem procházel studie na vzorku 60ti žen, hormonální přípravek byl vyzvedáván jako úspěch farmacie – na rozdíl od klasické chemoterapie se osoby účastnící této studie dožily v průměru o dva měsíce déle! (24 měsíců od zahájení studie! ) Já to nepovažuji za úspěch, ale za hrůzu a odstrašující příklad! Pokud by nebyly léčeny vůbec, dožijí se více.

Vzpomínám na práci Dr.Tomáše Husáka, biologa, matematika a předního znalce výživy a ochrany zdraví. Působil řadu let v Mezinárodní federaci pro zpracování dat z oblasti zdraví. Pracoval ve výzkumu na lékařské univerzitě v Edinburgu a současně na lékařské univerzitě v Paříži. Sumarizoval a zpracovával vědecké a statistické práce ve všech světových jazycích. Cílem bylo objektivizovat (a zprůměrovat) mnohdy protichůdné výsledky studií a statistik řešících shodný problém.

Poznatky si nenechal jen pro odbornou veřejnost, ale napsal knihu „Jak si zachráníte život a zdraví“. A podtitulek pro naše vydání zní „Zavinilo ministerstvo zdravotnictví smrt statisíců lidí?“ Přišel o kariéru a problematika se jaksi zatutlala. A to bylo pár let po revoluci. Dnešní výsledky jsou průkaznější a ještě více alarmující.

Například výsledky nové, nejrozsáhlejší a nejdéle trvající studie světa „Čínská studie“, kterou řídil jeden z nejuznávanějších světových vědců, zabývajících se vlivem stravy na zdraví populace, Dr. Collin Campbell, je již (bez možnosti objektivních důkazů) kritizována. Absolventka farmaceutické fakulty, známá jako výživová poradkyně, Dr.,Margit Slimáková, našla tu odvahu se k řadě problémů studie velmi kriticky vyjádřit. Prostě, co se člověk jednou na fakultě naučí, reprodukuje a odmítá přijímat nové. Konec konců, výsledky studie opravdu, pokud budou propagovány, mohou vést k výraznému omezení produkce nic neléčících chemických preparátů a ke zlepšení zdraví obyvatelstva planety Jenže to je v příkrém rozporu s přáním těch, kteří tahají za nitky loutek představitelů nejvyspělejších států světa.

Svůj „malý boj“ se mnou vede i pan Krejcha. Také mi předkládá různé přednášky a studie. Naivními argumenty se pokouší změnit můj záměr – ve spolupráci se schopnými lékaři uzdravovat pacienty, nikoli je nekonečně (do smrti?) pouze léčit. Doba je taková, že tomuto mému záměru začíná přát. Brzy, pokud se dokážeme dívat otevřenýma očima a přiznat, že pravdu má ten, kdo vyléčí, ne ten kdo pouze léčí, tu budeme mít zdravou, šťastnou a prosperující a milující společnost. A toto je už velmi blízko!

Autor: Vladimír Koliandr | sobota 3.6.2017 9:00 | karma článku: 17.28 | přečteno: 523x

Další články blogera

Vladimír Koliandr

Na co nejčastěji v České republice umíráme?

Aktuální statistiku přinesl časopis Zázraky medicíny. Až 98% hlavních příčin úmrtí zařadil do pouhých šesti kategorií. Nevytváříme si podmínky pro zbytečná úmrtí svým životním stylem a zaužívanými představami my sami?

23.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 16.52 | Přečteno: 476 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Je zdravotnictví pomocným nástrojem k ovládnutí světa?

Celá série článků, které zde publikuji, si klade za cíl ukázat, na jakých základech život na Zemi funguje a to, jakými obrovskými možnostmi každý člověk disponuje, že je naprosto svobodnou bytostí se samoléčitelskými schopnostmi.

15.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 339 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Mohu odstranit rakovinný nádor velikosti dětské hlavičky sám vlastní energií a žít dál?

Ženu s tímto příběhem jsem objevil mezi bretariány. Natočil o nich film režisér Viliam Poltikovič. Tato žena se sama vyléčila dříve, než se bretariánkou stala. Nevěříte?

9.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.00 | Přečteno: 693 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Chemoterapie nebo vitamin B17? Co je účinnější v boji s rakovinou?

Dva jedy z nichž na počátku chemoterapie byl zdrojem výroby bojový plyn yperit a Vitamin B17 je vyráběn z jader drobného ovoce (hlavně meruněk) obsahujících kyanid. Jeden syntetický, druhý přírodní jed. Jaký je mezi nimi rozdíl?

8.7.2017 v 9:00 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 1036 |

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Mr. Big – Undertow

Mr. Big je americká rocková skupina, založená v roce 1988 v Los Angeles ve státě Kalifornie. Původní sestava skupiny byla: zpěvák Eric Martin, bubeník Pat Torpey, baskytarista Billy Sheehan a kytarista Paul Gilbert.

26.7.2017 v 18:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Miroslav Mlynář

Hermetický řád Zlatého úsvitu

V článku najdete shrnutí historie a nástin učení jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších okultních řádů všech dob.

26.7.2017 v 10:24 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 329 | Diskuse

Karel Sýkora

Pet Shop Boys – Being Boring

Pet Shop Boys je britská hudební skupina. Tvoří ji Neil Francis Tennant a Christopher Sean Lowe. Neil se věnuje především textům a zpěvu, Chris skládání hudby.

26.7.2017 v 5:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 |

Jan Matuška

Miloš Zeman recenzuje knihy - Díl první: Ústava České republiky

Moji milí občané, tedy vy, co jste mne volili. Už několikrát a opakovaně jsem byl svědkem toho, jak novinářská žumpa a Sörösem placená lumpenkavárna nařkli mé voliče z primitivnosti a nevzdělanosti.

25.7.2017 v 17:37 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 320 | Diskuse

Karel Sýkora

Plastický chirurg na dovolené... :-)

Miroslav Kemel je český karikaturista a písničkář. Živí se tvorbou kreslených vtipů. První vtip mu otiskli v deníku Práce v roce 1987, v roce 1989 publikoval v Dikobrazu.

25.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 5.43 | Přečteno: 137 |
Počet článků 51 Celková karma 18.52 Průměrná čtenost 797

www.vladimir-koliandr.cz

V ČEM VIDÍM SVŮJ ÚKOL
NA TÉTO PLANETĚ?

V poslání „nakazit“ každého, s kým přijdu do kontaktu vědomím, že jsme tím nejúžasnějším, co se na této planetě nachází. Že máme v sobě obrovskou sílu udržovat svou materiální i duchovní podstatu naprosto zdravou, výkonnou a  šťastnou. Že pro toho, kdo to o sobě ví a podle toho koná, neexistují nemoci, zdravotní problémy snadno překonává a zaměřuje se na to, co jej duševně i fyzicky obohacuje, činí šťastným a vyzařujícím do svého okolí pozitivní energii – lásku!      Více na:

www.jakseuzdravit.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.