Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změnily i vám život „Čtyři dohody“ ?

23. 03. 2017 8:01:00
V předchozím článku jsem na příspěvky odpovídat přímo v diskusi, ale na příspěvky paní Tenzler vidím potřebu reagovat zde, protože možná je více lidí, kterým někdo velmi ublížil a potřebují pomoci přiblížit, jak se dívat na druhé.

Sám, například, jsem byl pohoršen, když pan Knížák byl jmenován vysokoškolským pedagogem přesto, že nebyl absolventem žádné vysoké školy. Zvláště i proto, že jsem byl na jeho výstavě a vůbec jsem nechápal, jak je možné něco takového vydávat za umělecká díla. Ale byl jsem já tím, kdo dokázal posoudit, co je umění a co kýč? Nebyl. A dokázal jsem posoudit jeho znalosti nabyté na západě v porovnání se znalostmi pedagogů, které později sám řídil? Také ne. A tak jsem si postupně uvědomil, že nejsem tím, kdo dokáže posoudit, které rozhodnutí v tomto oboru je a není správné, vzdal jsem se posuzování a vnitřní napětí, které jsem v souvislosti s tím měl („jak může někdo bez vysokoškolského vzdělání šéfovat vysoké škole“) se úplně rozplynulo. A to byl jen můj vnitřní boj – neodvážil jsem se tento můj názor publikovat.

Při rigorózní zkoušce z filosofie (části doktorské zkoušky), při níž jsem řešil otázku metodologie výzkumu, jsem (uvažujíce o autoritách našeho tehdejšího „vzoru“), použil definici metodologie významného ruského autora, jenže český autor, zabývající se tímtéž, seděl právě v komisi. Neprošlo mi to tehdy, že jsem nepoužil jeho definice, dle níž by bylo možné rozpracování metodologie výzkumu širší. Jak přesně dokážeme metodologii konkrétního výzkumu stanovit, tak více máme možnost dosáhnout předpokládaných výsledků (neplatí to absolutně, ale i výběrové řízení lze zpracovat tak, aby vyhrál náš favorit, jak ukazují kauzy v televizi).

Když se podívám na svůj problém u zkoušky zpětně, jeví se malicherný. Materialistická filozofie je z pohledu současného poznání nepoužitelná, principiálně odporuje nejnovějším poznatkům. Tehdejší vědci (i já), působící v tomto oboru, pokud nezměnili svá stanoviska, fakticky ztratili kvalifikaci, i když tituly formálně zůstávají (vyjadřují schopnost člověka, naučit se a reprodukovat aktuální stav poznání oboru, ale ne schopnost uplatnění získaných znalostí v praxi). Člověk musí umět opouštět zastaralé, neplatné poznatky a nesmí lpět na tom, co se jednou naučil, pokud jde poznání dál. Musí se trvale sebevzdělávat. A ani ten, kdo tak činí, zpravidla nedokáže objektivně posoudit druhého.

Mně osobně velice pomohla kniha moudrosti starých Toltéků „Čtyři dohody“, kterou napsal don Miguel Ruiz. „Odhaluje zde zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky“, píše se na přebalu knihy.

Všem, kteří tuto knihu neznají ji vřele doporučuji. Čtyři teze (dohody se sebou samými): Nehřešte slovem; Neberte si nic osobně; Nevytvářejte si žádné domněnky a dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete. Pokud se jimi řídíte, dějí se ve vašem životě zázraky.

Význačný americký lékař a spisovatel, Deepak Chopra, jehož přednášky jsem se vloni v Praze v Lucerně zúčastnil, prohlásil: „Kniha dona Miguela Ruize je mapou cesty k osvícení a svobodě“.

Možná někdo namítne, že sám se v posledních svých článcích nechovám tak, jak zde doporučuji. Ale v nich již nejde o komunikaci, ale o snahu záchrany nevinných životů lidí, kteří se stávají hračkou mocenských ambicí aniž to sami tuší.

Autor: Vladimír Koliandr | čtvrtek 23.3.2017 8:01 | karma článku: 15.89 | přečteno: 547x

Další články blogera

Vladimír Koliandr

Chcete probudit přirozené léčení ve vlastním nitru?

Tímto článkem dávám svým čtenářům obrovský dar. Nenechte si ujít příležitost naučit se léčit se sami! Při praktické realizaci můžete vidět či cítit i malou změnu ihned!

23.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 513 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, co se děje na naší planetě – část 2 – aktuální stav

Pokračování pohádky (která pro vědomého je realitou). Každý, podle míry svého chápání fungování světa, zde něco může nalézt. Ten materialisticky přesvědčený třeba pohádku, která dobře končí.

18.9.2017 v 10:10 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 263 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, co se děje na naší planetě – část 1 - z historie

Navazuji na pohádky, jež jsem zveřejnil 20. a 21. 12. 2016. Žijeme na úžasné planetě. Je perlou Sluneční soustavy a tak již po miliony let je o ni inteligentními civilizacemi vesmíru obrovský zájem a vedly se i vedou o ní boje.

18.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 256 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Proč jsou u MUDr. Hnízdila nezvykle dlouhé objednací termíny?

MUDr. Jan Hnízdil je bývalý skeptik, člen klubu SYSIFOS a kritik alternativní medicíny. A právě kvůli nutnosti posuzovat alternativní metody léčení, byl nucen se na tyto metody – a jejich výsledky - podívat hlouběji.

16.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Tomáš Hlaváč

Britové Asking Alexandria zažehávají oheň

Po dlouhém čekání Asking Alexandria vydala svůj singl Into The Fire. Po několika týdnech, kdy sociální sítě kapely plnili fotky s tajemným hashtagem Into The Fire, do světa vlétl song, který se stává pilotním singlem k novému albu

23.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 5.55 | Přečteno: 109 | Diskuse

Karel Sýkora

Evangelizace – vypůjčeno od katolíků

Kodex kanonického práva (Codex Iuris Canonici, zkratka CIC) je soubor vnitřních právních předpisů a norem (kanonického práva) římskokatolické církve, závazný pro všechny římské katolíky.

23.9.2017 v 11:36 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 85 |

Vladimír Koliandr

Chcete probudit přirozené léčení ve vlastním nitru?

Tímto článkem dávám svým čtenářům obrovský dar. Nenechte si ujít příležitost naučit se léčit se sami! Při praktické realizaci můžete vidět či cítit i malou změnu ihned!

23.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 519 | Diskuse

Karel Sýkora

Fatboy Slim – Weapon Of Choice

Fatboy Slim také známý jako Norman Cook je britský hudebník žánru taneční hudby. Spolu s interprety The Prodigy a The Chemical Brothers patří k průkopníkům žánru, který se nazývá big beat.

23.9.2017 v 8:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 |

Karel Sýkora

Kult hákového kříže – film

Po smrti otce, zastřeleného v černošském ghettu, se Derek stane aktivním stoupencem neonacismu, touží po pomstě. Jeho činy vyvrcholí vraždou dvou černochů, za niž si odsedí tři roky ve vězení. Odtud se vrací jako jiný člověk...

22.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 296 |
Počet článků 64 Celková karma 15.52 Průměrná čtenost 759

www.vladimir-koliandr.cz

V ČEM VIDÍM SVŮJ ÚKOL
NA TÉTO PLANETĚ?

V poslání „nakazit“ každého, s kým přijdu do kontaktu vědomím, že jsme tím nejúžasnějším, co se na této planetě nachází. Že máme v sobě obrovskou sílu udržovat svou materiální i duchovní podstatu naprosto zdravou, výkonnou a  šťastnou. Že pro toho, kdo to o sobě ví a podle toho koná, neexistují nemoci, zdravotní problémy snadno překonává a zaměřuje se na to, co jej duševně i fyzicky obohacuje, činí šťastným a vyzařujícím do svého okolí pozitivní energii – lásku!      Více na:

www.jakseuzdravit.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.